Katedra Bioróżnorodności Leśnej
Wydział Leśny
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Mikroplastik w gniazdach bociana białego
Mikroplastik w gniazdach bociana białego.
Prof. Michał Ciach z Katedry Bioróżnorodności Leśnej wraz z zespołem naukowców (Jarosław Lasota, Ewa Błońska, Adam Zbyry) opublikowali badania na temat mikroplastiku w gniazdach bociana białego na łamach czasopisma Ecological Indicators.
Ustalili, że średnio w 1 kg gleby wewnątrz bocianiego gniazda znajduje się 0,21 g mikroplastiku (glebę tę odkrył i opisał ten sam zespół kilka lat wcześniej).
Okazało się, że im więcej łąk i bydła w okolicy gniazda tym więcej w nim mikroplatiku.
Najczęstszym rodzajem plastiku był polipropylen koloru białego w postaci włókien, powstały prawdopodobnie w wyniku fragmentacji i rozpadu sznurków do prasowania siana (sznurek do pras rolniczych).
Drugim dominującym typem mikroplastiku był polietylen w postaci drobnych kawałków folii, także popularny w rolnictwie i ogrodnictwie.
Najprawdopodobniej większość mikroplastiku w gniazdach bociana białego pochodzi z rozpadu większych fragmentów tworzyw sztucznych znoszonych przez bociany do gniazd i z pozostałości pożywienia, a właściwie wypluwek zawierających resztki dżdżownic, w których ciałach kumuluje się mikroplastik.
Mikroplastik dziś znajduje się wszędzie. Od szczytów Himalajów po najgłębsze rowy oceaniczne. Jest w ciałach zwierząt, w tym w naszych mózgach.
*******************************************************
Lasota J., Błońska E., Zbyryt A., Ciach M. 2024. Microplastics characteristics and environmental correlates of their presence in the nests of white stork: An evidence for biotransfer and biocirculation in the ecosystem. Ecological Indicators 162: 112005.