Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

   Katedra Bioróżnorodności Leśnej

    Wydział Leśny
    Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

plik svg - godło

Wdrażanie standardów zarządzania danymi GBIF

Katedra Bioróżnorodności Leśnej bierze udział w projekcie "Wsparcie udziału polskich zespołów naukowych w międzynarodowych projektach infrastruktury badawczej". Projekt ten finansowany jest przez przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego", a jego liderem jest Uniwersytet Warszawski.

Projekt ten jest konsorcjum kilkudziesięciu uczelni oraz instytutów Polskiej Akademii Nauk. W ramach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie koordynatorem projektu jest dr hab. inż. Anna Gazda (anna.gazda@urk.edu.pl), a Managerem danych: mgr inż. Kacper Foremnik (kacper.foremnik@urk.edu.pl) z Katedry Bioróżnorodności Leśnej na Wydziale Leśnym.

Dane z naszych kolekcji, można znaleźć tu LINK, zawierają one zarówno informacje z Herbarium Naukowego Katedry Bioróżnorodności Leśnej, jak i dane ze zdjęć fitosocjologicznych zbierane przez naszych pracowników.

Serdecznie zachęcamy do korzystania z  GBIF jako jednej z największych platform na  świecie gromadzącej i zarządzającej danymi o bioróżnorodności. W szczególności promujemy GBIF jako repozytorium specjalistyczne.

Repozytorium specjalistyczne – GBIF (Global Biodiversity Information Facility)
GBIF to globalne, otwarte repozytorium danych o bioróżnorodności, które umożliwia dostęp do milionów rekordów obserwacji i okazów biologicznych z całego świata, publikowanych przez setki instytucji naukowych.

  • Trwały identyfikator DOI: GBIF nadaje trwałe identyfikatory DOI dla zestawów danych, co zapewnia ich jednoznaczne i trwałe odniesienie w publikacjach naukowych oraz ułatwia ich cytowanie.

  • Powiązanie profilu autora z ORCID: Publikujący w GBIF mogą powiązać swój profil z identyfikatorem ORCID, co pozwala na jasne przypisanie autorstwa i budowanie profilu badacza.

  • Standard metadanych zgodny z Darwin Core: GBIF stosuje Darwin Core jako standard metadanych, umożliwiający spójny, szczegółowy opis danych o występowaniu gatunków, zbiorach okazów i innych elementach bioróżnorodności.

  • Spełnienie zasad FAIR: GBIF w pełni realizuje zasady FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable), zapewniając otwarty dostęp do danych, ich interoperacyjność i możliwość ponownego wykorzystania w badaniach naukowych i praktyce ochrony przyrody.

  • Wybór licencji zgodny z otwartymi standardami: udostępnianie danych w GBIF odbywa się na licencji CC BY 4.0 (Creative Commons), co oznacza pełne udostępnienie danych do wykorzystania przez każdego z uznaniem autorstwa – zgodnie z duchem otwartej nauki.

  • Bezpłatne gromadzenie danych dla instytucji i badaczy: Udostępnianie danych w GBIF jest bezpłatne, a repozytorium wspiera zarówno duże instytucje naukowe, jak i indywidualnych badaczy oraz organizacje obywatelskie, umożliwiając im publikację danych bez opłat.

  • Brak limitu rozmiaru danych (zależnie od formatu): GBIF obsługuje duże zestawy danych, w szczególności w formacie Darwin Core Archive. Chociaż nie określa sztywnego limitu GB na plik, dane powinny być zoptymalizowane do publikacji i przetwarzania.

  • Bezpieczne przechowywanie i archiwizacja danych: GBIF zapewnia długoterminowe przechowywanie danych i ich archiwizację w rozproszonym systemie serwerów oraz współpracuje z instytucjami partnerskimi w zakresie zarządzania repozytorium.

  • Skoncentrowanie na danych o bioróżnorodności: GBIF specjalizuje się w danych o występowaniu gatunków, zbiorach okazów, danych z monitoringu przyrodniczego, danych obserwacyjnych i innych typach danych biologicznych.